Internetová stránka pro zvýšení uživatelského komfortu používá  cookies.  Potvrzením a používáním těchto stránek dáváte svůj souhlas s jejich použitím.

zavřít

Kategorie

Blog

 

Barvy a Feng shui

Feng shui je tisíciletá stará čínská nauka, jež v doslovném překladu znamená „vítr a voda“. Dnešní škola Feng shui učí, jak správně postavit nábytek a aranžovat pokoj tak, abychom dosáhli harmonie s životním prostředím. Významnou roli ve škole Feng shui hrají i barvy. Pomocí barev odborníci Feng shui usměrňují chi (energie) a blahodárně mění energii určitých oblastí bytu.

Stručná historie

Staré čínské učení se vyvinulo před přibližně 3.500 lety, a to v malých vesnicích na východě, kde lidé zkoumali složení půdy a směr větru a vody, aby si zajistili místo, které by bylo nejvhodnější pro přežití. Dobrý Feng shui tak měl zajistit výbornou sklizeň, zdravý dobytek a bohatý život.

Feng shui v překladu znamená „vítr a voda“ se opírá o pět základních elementů ve vesmíru – oheň, kov, země, dřevo a voda. Tyto elementy jsou naplněny pozitivní nebo negativní energií, jíž nazýváme chi.

Západní kultura Feng shui dlouho považovala za pověrčivost, dnes se však mínění o Feng shui rychle mění a stává se z něj stále významnější směrnice při harmonickém zařizování prostorů. Cílem dnešní praxe Feng shui je zajistit pozitivní energii v prostorech, jež každodenně používáme. Tato energie by měla pocházet z barev, tvarů a vzorků všeho, co v bytě používáme. Tato moudrost učí, jak vybrat barvy a vzory, jak je rozmístnit v prostoru tak, aby energie nerušeně plynula.Tím přispívala k pozitivní atmosféře a zdravému životnímu prostředí, což by mělo pozitivně ovlivnit naši náladu, mezilidské vztahy a naši výkonnost.

 

Výběr barev dle Feng shui
Výběr barev dle Feng shui se opírá o harmonické použití základních pěti elementů (dřevo, oheň, země, kov a voda) a jejich kruhový cyklus. Ten zajišťuje harmonii (elementy se doplňují navzájem) a disharmonii (elementy se nedoplňují). Každý ze základních pěti elementů má vlastní barvy, jež ve spojení s elementem tvoří a šíří energii (chi).

 • Dřevo = zelená, modrá
 • Oheň = červená
 • Země = žlutá
 • Kov = bílá, béžová, stříbrná
 • Voda = tmavě modrá, černá

Vliv jednotlivých barev:
ZELENÁ je barva uvědomění. Symbolizuje rostliny a spojujeme ji s životem a přírodou. Symbolizuje také růst a vitalitu. Používáme ji pro tvoření spojení s přírodou, k vytvoření klidného prostoru pro odpočinek, obracení pozornosti na něco nového a pro pocit mladistvosti. V uzavřených místnostech bychom se měli zelené barvě vyhýbat.

MODRÁ barva představuje přání po vědomostech, důvěru a bezpečí. Kromě toho znamená všechno neznámé, co ještě zbývá odhalit. Lze ji použít k vytvoření tajemného prostředí, pro vyjadřování zvědavosti a vážnosti, pomáhá nám při meditaci. Musíme se jí vyhýbat v dětských pokojích a chladných místnostech.

ČERVENÁ je barva síly a energie. Červená barva může znamenat nebezpečí nebo radost, upoutá pozornost a přináší pocit teploty. Vyhýbat se jí musíme v místnostech, kde se nachází nemocní a starší lidé a na místech přechodu (chodby, čekárny…). Červené křeslo v obývacím pokoji působí teple a energicky.

ŽLUTÁ je barva slunce a znamená přebytek. Symbolizuje také toleranci a trpělivost. Lze ji použít pro oživění prostoru, pro zlepšení nálady, povzbuzení při mentální práci, vyvolání zvědavosti. Vyhýbáme se jí v malých, uzavřených místnostech a v ložnici.

BÍLÁ barva je symbol čistoty, náboženství a nevinnosti. Lze ji použít pro zdůraznění čistoty a nevinnosti a poctivosti. Nedoporučuje se ji používat v chladném klimatu, v uzavřených místnostech a v pracovnách.

ČERNÁ barva působí jako záhada a vyvolává přání po poznání. Přináší pocit hloubky a vážnosti. Pomocí ní lze zdůraznit samostatnost, vyjádřit sílu a pevnost nebo vyvolat mystifikaci. Měli bychom se jí vyhýbat v dětských pokojích, v místnostech s nemocnými lidmi, ve veřejných místnostech a v místnostech určených k učení.

Správný výběr barev, jenž vám zaručí co nejlepší náladu, je výsledkem kombinace vlastností barev, energií a synergie mezi nimi. Před výběrem barev si odpovězte na tyto otázky:
– Která barva nebo odstín nejlépe odráží moji osobnost?
– Jakým aktivitám je určena místnost?

Vliv barev na náladu

Člověk a barvy
Barvy jsou přítomny v nesčetných různých formách a jevech. Člověk je schopen prostým okem rozeznat aspoň 2000 různých odstínů, celkový obraz a synergie prostoru jsou však důsledkem kombinace různých barev. Je totiž fakt, že získáváme přibližně 87 % smyslových vjemů pomocí barevného světa. Člověk barvy používá a prostřednictvím nich i vyjadřuje sebe samotného.

 

Barvy lze v podstatě rozdělit na:

 • primární barvy – červená, žlutá, modrá
 • sekundární barvy – barvy složené ze dvou primárních (např. : oranžová)
 • teplé barvy – červené, oranžové, žluté, hnědé
 • chladné barvy – modré, zelené, šarlatové
 • neutrální barvy – bílé, hnědé, béžové
 • silné barvy – intenzivní barvy, jež jsou neředěné černou, bílou nebo komplementární barvou
 • bledé barvy – méně intenzivní barvy kvůli smíchání s bílou, černou nebo komplementární barvou

Psychologie barev a barvy v prostoru
Barvy hrají v našem životě velmi důležitou roli, neboť přímo ovlivňují naše pocity a náladu. Každý z nás má vlastní spektrum oblíbených barev a také barev, které se mu nelíbí. Proto barevnost světa ovlivňuje naši náladu. Vnímání barev záleží na více faktorech, mezi než patří odstín barvy, druh světla (denní nebo umělé, intenzivní nebo bledé…), naše obecná nálada, biologický rytmus atd.

Vliv základních barev na naši náladu:

Červená barva    
Červená barva je optimistická, vitální barva aktivity, horka, pohybu, boje, vášnivého života. Je lidsky nejvíce výrazná, extrovertní barva, spojená s plností života, statečností, obětováním, láskou, silnými city a vášní. Červená nikoho nenechá chladným. Můžete ji milovat nebo nenávidět, ale při červené barvě těžko zůstanete lhostejní. Červená zvyšuje svalový tonus, krevní tlak, zrychluje puls a krevní oběh, vylučování adrenalinu a činnost jater. Prohlubuje dýchání. Může způsobit bolení hlavy a není vhodná pro rychle vznětlivé a citově nestabilní lidi.

Oranžová barva  

Oranžová je zářící, lesklá, teplá barva ohně a slunce. Spojuje se s představou východu a západu slunce, chutnými plody jako jsou meruňky, mandarinky, pomeranče … Indům symbolizuje statečnost a obětování. Není tak agresivní a vášnivá jako červená, přesto je jako citový stimulant veselá a příjemná barva, jež pomáhá zvládat únavu. Díky uvedeným vlastnostem představuje užitečnou dodatečnou pomoc při léčbě depresí. Oranžová vyjadřuje teplotu, srdečnost, je lehká a hravá. Povzbuzuje také chuť a měla by pomáhat při ranním vstávání.
Oranžová posiluje plíce, slinivku břišní, slezinu a povzbuzuje činnost srdce. Urychluje trávení, zvyšuje chuť, může buď uklidňovat anebo znepokojovat. Tato barva může uklidnit city, některé jednotlivce může však i rozladit. Všechny oranžové odstíny mají stejný význam a vliv, záleží pouze na převládající komponentě (žlutá nebo červená).

Žlutá barva         
Žlutá je barva slunce, světla a optimismu, jež oživuje, aktivuje a osvobozuje před strachem. Zachovává bdělost a povzbuzuje koncentraci, symbolizuje tvůrčí schopnost a moudrost. Povzbuzuje motoriku, její významnou vlastností je komunikační schopnost (důvod, proč jsou poštovní schránky žluté). Na zdech a jinde v bytě pozitivně ovlivňuje náladu.
Žlutá barva má největší vliv na dýchací ústrojí, pomáhá při léčbě psychoneuróz, zvyšuje krevní tlak, povzbuzuje puls a zrychluje dýchaní. Má blahodárný vliv na nervový systém.
Nejčastější odstíny žluté barvy jsou: matně žlutá (uklidňování, přemýšlení), živě žlutá (živost, odvážnost, uvolněnost), olivově žlutá (zahořklá nálada) a citrónově žlutá (bdělost, živost, čilost, zdokonalování).

Zelená barva      
Říká se jí také barva zdraví. Zelenými barvami se snaží léčit nervovou únavu a hysterii, protože má uklidňující účinek na nervový systém, je účinná při syndromu vyhoření, může ztišit migrény. Pro zelené světlo je typické, že rozšiřuje kapiláry, snižuje tlak, vyvolává vnitřní vylučování tělních tekutin. Na druhou stranu je barvou klidu, pokoje, odpočinku, rozjímání. Její symbolika ovlivňuje náladu člověka, uklidňuje a uvolňuje. Je znakem rovnováhy. Díky svému uklidňujícímu účinku je nejvhodnější na stěny koupelen a ložnic; nebo i ve tvaru rostlin. Má opačné účinky než červená; snižuje krevní tlak, uklidňuje nervový systém a migrény, vytváří osobní rovnováhu, odstraňuje pocit vyhořelosti, nespavost a rozšiřuje kapiláry.

Modrá barva       
Modrá barva patří mezi základní barvy. Jejím protikladem je žlutá barva, směs obou je zelená, jež spojuje vlastnosti obou barev. V přírodě je přítomna na modrém nebi, jež se zrcadlí ve vodě. Modrá symbolizuje moudrost, inteligenci, nesmrtelnost, nekonečnost, hloubku, povýšenost, duchovní svět a mystiku. Psychologicky vypadá jasně, čerstvě, nezatíženě (barva atmosféry), průzračně, vzdušně, vzdáleně, tiše klidně …
Z hlediska fyziologických účinků modrá uklidňuje srdeční puls, snižuje rytmus dýchání, uklidňuje, povzbuzuje k duševní práci, introspekci, soustředění a usměrňuje dovnitř – říká se jí barva klidu a odpočinku.

Fialová barva      
Fialová barva je směs modré a červené barvy. Čím více přidáme jedné nebo druhé, tím získá fialová barva typičtější odstín spolu s úměrným podílem vlastností obou barev – modré – barvy klidu, vzdálenosti, duchovnosti… a červené – barvy pohybu, vášně, životní síly, horka, energie… Protože fialová barva v sobě spojuje vlastnosti extrémně různých základních barev (horko, chlad), působí tajemně.

Bílá barva
Bílá je barva jasu a je směsí všech tří přírodních barev: žluté, červené a modré. Proto na bílou většinou reagujeme pozitivně. Symbolizuje jas, nevinnost, čistotu, a také nový začátek, zrození. V kombinaci s jemnými modrými odstíny působí velmi chladně. Je výrazem božství, dokonalosti, hrdosti, dobroty a věčnosti. Bílý byt je světlý, vypadá prostorně, avšak množství bělosti vypadá pustě, sterilně a vyvolává představu nemocnice, proto doporučujeme zpestřit bílé stěny plakáty, malbami nebo zarámovanými obrazy.

Při výběru barev v našem prostoru se proto snažíme kombinovat barvy, jež nejlépe vyzařují náš charakter, neboť tím vytvoříme prostředí s pocitem pohodlí domova.

Barvy a koncept Jin a Jang
Oba protikladné životní principy hrají významnou roli, neboť jsou všudypřítomné v celém vesmíru.
Jin je ženský, introvertní, pasivní princip, jenž představuje noc, tmu a zátiší. Vyhovují mu kruhové, vlnité tvary, pastelové barevné odstíny, uklidňující barvy (modrá, zelená, fialová), měkké materiály (dřevo, tkanina) a převažuje tlumené světlo. Lidé typu jin jsou klidní, introvertní a vyrovnaní.

Jang je mužský, extrovertní, aktivní a představuje slunce, den, světlo a pochyb. Vyhovují mu rovné čáry a rohaté tvary, silné a lesklé barvy (žlutá, červená, oranžová), chladné a hladké materiály (kamen, sklo, kov) a převažuje silné světlo. Lidé typu Jang jsou dynamičtí, ctižádostiví a extrovertní.

Navzájem se podmiňují: bez jinu neexistuje jang a opačně. Důležité je, že jsou oba stále ve vyrovnaném vzájemném vztahu. Jste-li typ jang, dbejte, aby ve vašem životě nepřevažoval jang, neboť se můžou vaše vlastnosti změnit v podrážděnost a netrpělivost. Tomu můžete zabránit tak, že v prostředí, kde se pochybujete většinu času, převažují barvy, tvary a materiály jin. Patříte-li mezi lidi typu jin, snažte se, aby ve vás nepřevažoval jin, jenž by mohla způsobit otupělost a deprese. Uspořádejte svoje prostředí tak, aby v něm převažoval jang.

Jin a Jang v místnosti
Podle pravidla platí, že místnosti, jež jsou více jang, čili místnosti z větší aktivitou (kuchyně, dětský a obývací pokoj), snesou více intenzivnějších barev (např. žlutou, červenou a oranžovou – barvy akce). Avšak pozor: tyto barvy by neměli převažovat. Lze je ztlumit uklidňujícími barevnými odstíny.
Místnosti, jež jsou více jin, místnosti pro uvolnění, uklidnění, odpočinek (ložnice, koupelna), by měly být natřeny klidnějšími, vlídnými a uklidňujícími barvami. Velmi příjemně působí uklidňující zelená barva. Je vhodná pro ložnice a koupelny. V ložnici by však měla být pouze vlídná, uklidňující zelená. Jin místnosti jsou taky často natřeny modrou barvou, jež symbolizuje mír, introvertnost a velmi blahodárně ovlivňuje spaní.

Vydejme se na procházku po bytě:
Chodba nebo předsíň: V této místnosti chronicky chybí světlo. Proto jsou tady vítané světlé barvy, jako jsou žlutá, žluto-bílá, béžová nebo bílá.
Obývací pokoj: Bez problémů snese i intenzivnější odstíny červené nebo oranžové. Musíme však dávat pozor, aby tyto intenzivní barvy nepřevažovaly. Atmosféra místnosti by pak působila neklidně. Živé barvy krotíme klidnějšími, pastelovými odstíny.
Kuchyně je místnost akce. Avšak pozor: v této místnosti vládne oheň (neboť se tam nachází sporák), jenž nesnese ještě další intenzivní červené odstíny (např. dlažby). Silnou energii ohně lze uklidnit žlutou barvou, aniž bychom ji nadměrně zničili. Tato barva je optimistická, zaměřená na tvůrčí schopnosti a duševní práci. Proto ji lze klidně použít i v jídelně.
Koupelna je místnost, kde převažuje mír a uvolněnost. Velmi vítané jsou uklidňující zelená a uvolňující modrá barva. Pastelově modrá, zelená nebo také žlutá dlažba, mýdla nebo ručníky silnějších barev vytvoří v bytě ráj míru.
Ložnice je místnost pro odpočinek. Proto by tady měli vládnout zelená a modrá barva. Trochu ohně může dokreslit použitím několika silných červených doplňků.

Jak opticky zvětšit nebo zmenšit prostor?

Barvy a prostor
Při zařizování obytných místností hrají barvyklíčovou úlohu. Nevlídné a silné barvy prostor opticky zúží, naopak vlídné a klidné a nedotěrné barvy pocit prostornosti. Chladné barvy (modrá, bílá, některé odstíny zelené, fialová…) jsou relativně vlídné, proto se při „rozšiřování prostoru“ raději rozhodujeme pro ně, a ne pro teplé barvy (červená, oranžová, žlutá, hnědá…). Tmavé barvy vnímáme jako těžké, proto nás můžou ubíjet, zatímco světlé barvy jakožto lehké nás psychicky zvedají. Těžké jsou ty barvy, jež obsahují černou nebo červenou. Barvy se nás dotknou, proto je důležité, abychom pro svůj obytný prostor vybrali takové barvy, jež nás hladí, místo aby nás bodaly, jež nás hřejí, místo aby nás chladily. Určitá barva může na tmavém pozadí působit světlejší než na světlém pozadí. Při výběru barvy záleží na atmosféře, již chceme prostoru vdechnout.

Jak opticky zvětšit / zmenšit prostor?
Prostřednictvím barvy nebo různého světla lze prostoru vdechnout zvláštní atmosféru. Lze zdůraznit nebo zakrýt skutečnou velikost prostoru. Takto lze například dlouho chodbu „zkrátit“, úzký pokoj „rozšířit“ apod. Výběr teplých barev zdánlivě zmenší skutečnou velikost prostoru a přiblíží elementy v prostoru, zatímco chladné barvy prostor zdánlivě zvětšují a elementy oddálí.

1. Jak opticky zvětšit malý a tmavý prostor?
Toho lze dosáhnout více způsoby: bílým stropem, jež zanechá dojem prostornosti; chladnými a světlými odstíny, jako jsou světlomodrá, světlezelená, světložlutá barva atd.; jednobarevnými plochami nebo malými vzorky na stěnách; zrcadly lze prostor rozšířit a přidat nové dimenze; odstraníme dveře mezi prostory, pokud nejsou nutně potřeba; odstraníme dřevěné obložení na stěnách, které zmenšuje prostor; odstraníme tapety s velkými a tmavými vzorky které jsou rušivé,. Světlé barvy v prostoru odrážejí více světla, proto působí dojmem plné energie a optimismu.

2. Jak opticky zmenšit velký prostor?
Velký prostor lze opticky zmenšit stěnami v teplých, tmavých, klidně i křiklavě silných barvách. Dlouhý prostor zdánlivě zkrátíme tak, že nejvíce vzdálené stěny natřeme tmavým odstínem nebo teplou barvou, což stěny opticky přiblíží. Stěny lze natřít různými barvami (kombinujeme komplementární barvy mezi sebou nebo použijeme harmonické barevné schéma); velkými vzorky na stěně nebo tapetami a kombinací různých materiálů a vzorků. Opticky lze prostor zmenšit i kobercem. Je-li strop vysoký, natřeme jej tmavou teplou barvou, což zdůrazní optický efekt.

3. Jak zkrátíme dlouhý prostor?
Nejvzdálenější stěnu natřeme tmavým odstínem nebo teplou barvou, jež opticky přiblíží stěnu. Rovnoběžné stěny jsou ve světlých barvách (nebo ve světlejším odstínu), stejně tak i nábytek. Na podlaze lze použít příčný nebo křížový vzorek (např. příčně položené parkety, dlažba nebo jiné pokrývky podlahy se vzorkem).

4. Krátký prostor může vypadat zdánlivě delší.
Prostor lze prodlužit tím, že je konečná stěna ve velmi světlé barvě nebo se na ni připevní zrcadlo. Postranní stěny se natřou tmavou barvou nebo se použije tmavší nábytek. Prostor lze prodlužit rovnoběžnými pruhy na podlaze a/nebo na stropě.

5. Jak může vysoký strop působit nižší?
Vysoký strop lze opticky snížit natřením světlou teplou barvou, ještě lepšího účinku dosáhneme nátěrem tmavé teplé barvy. Opticky lze strop snížit tak, že stěny nenatřeme až po strop, ale nátěr ukončíme níže – horní pás stěny se natře stejnou barvou jako strop, podobného účinku dosáhneme použitím štukatury. Stěny lze zpestřit vodorovnými čarami nebo spodní část stěny zpestříme vzorky. Na podlahu jsou vhodnější tmavé barvy a vzory. Chybou, kterou v prostoru často děláme, je nátěr stropu a stěn na bílo (nebo stejnou barvou).

6. Jak nízký strop opticky zvýšit?

Nízký strop lze opticky zvýšit použitím světlých barev – především chladných, díky nim bude prostor vypadat ještě vyšší, budou-li stěny a strop ve stejné světlé barvě nebo použijeme-li v prostoru vertikální čáry. Zrcadlo umístěné na stropě prostor opticky zvětší a prohloubí.
Barvami a jejich různými kombinacemi lze prostor opticky upravit podle vlastních představ. Při výběru barev nehraje důležitou roli pouze optické hledisko vlivu barev na prostor, ale i vliv barev na naši náladu.

 


 

Naleznete nás na serveru Mapy.cz a nově také na Facebooku.


Výrobci