Internetová stránka pro zvýšení uživatelského komfortu používá  cookies.  Potvrzením a používáním těchto stránek dáváte svůj souhlas s jejich použitím.

zavřít

Kategorie

Jaká povrchová úprava je ta správná?

Široká nabídka dřevěných podlah se rozšiřuje ještě dále podle druhu povrchové úpravy: Oleje a vosky poskytují ještě jiný lesk, než je tomu u laku, a je možno je upravit na matné, s hedvábným leskem nebo s vysokým leskem. Povrchová úprava se však nemůže řídit jen podle toho, jak chceme, aby prosto působil, ale také podle míry zatížení podlahy.

Dřevěné podlahy je možno rovněž barvit. Zatímco dřív se k tomu používalo mořidlo, dnes se používají lakovací systémy a rovněž oleje. Barvení je řemeslná činnost, při níž se není možno zcela vyhnout šmouhám a viditelným místům, kde se začalo s barvením. Jinak je to u (hotových) parketových prvků, které jsou barveny již během výroby. U barevných parketových podlah je třeba zohlednit to, že při silném opotřebování není možno dobarvování provést bez toho, aby nebyla vidět místa, která se opravovala.

Dřevěné podlahy s povrchem opracovaným již od výrobce by se měly po položení ještě ošetřit pomocí speciálního ošetřujícího prostředku, který rovněž pronikne do spár a bude tak ještě chránit oblast spár. Za tímto účelem je třeba používat takové prostředky, které výrobce parketových podlah k takovému účelu výslovně schválil popř. doporučil.

Doporučené značky, které se specializují na laky, vosky a oleje a které zakoupíte  v našem eshopu: BONA, REMMERS, OSMO a JOHNSTONES.

Lakování

To, co se u dřevěných podlah nazývá "lakování" je v podstatě lakování bez pigmentovým čirým lakem. Nátěr vytváří film a nášlapnou vrstvu a čím silnější vrstva je, popř. čím více vrstev se na sebe nanese, tím větší je zpravidla životnost. Lak může být vytvořen matný, polomastný nebo lesklý. Laky se dělí podle svého chemického složení na vodní laky, laky z oleje a umělé pryskyřice, laky z uretanu a alkydové pryskyřice a polyuretanové laky (DD-laky). V obytné oblasti by se měly používat výhradně systémy na bázi vody. Všechny nabízené laky jsou bez obsahu formaldehydu. Vodní laky sice mají ještě podíl rozpouštědla, který může být podle daného produktu 4-15 procent, ale tyto prostředky jsou téměř bez vůně a zápachu. Hlavní složky systémů vodních laků jsou akrylát polyuretan, látky vytvářející film a vodu. Než se po podlaze začne chodit, měla by doba vytvrdnutí trvat v závislosti na teplotě a relativní vlhkosti v prostoru osm a ž čtrnáct dní. Renovace opotřebovaného laku se provádí broušením a provedením nové povrchové úpravy. Přímo po položení lakované hotové parketové podlahy se doporučuje provést tzv. první ošetření pomocí speciálního ošetřujícího prostředku. Smyslem tohoto postupu je impregnovat ještě neošetřené boční hrany parketových prvků, protože lakování ještě často chrání pouze povrch parketových prvků. Toto ošetření je důležité provést zvláště u takových druhů dřeva, jako je javor, buk a jasan.

Impregnace

Impregnace je možno nanést mezi lak vytvářející film a olejovým nebo olejově-voskovým systémem, přičemž přechody jsou plynulé. Velmi řídká látka pronikne do dřevěných pórů a zpevní dřevěné povrchy, které musejí přímo zachytávat zatížení, protože na povrchu není k dispozici žádná ochranná vrstva. Bází impregnací jsou systémy s olejem a umělou pryskyřicí nebo polyuretanové složky a obsahují vysoký podíl rozpouštědel, který může být až 75%. I zde je možno vytvářet matné, polomastné nebo lesklé plochy. Doba vytvrzení až do okamžiku, kdy je možno na parketovou podlahu šlapat, záleží na teplotě a relativní vlhkosti vzduchu osm až čtrnáct dní. Při renovaci se celá podlaha zbrousí a nově naimpregnuje.

Oleje

Přírodní oleje, které zčásti rovněž obsahuje alkydové pryskyřice a malé množství rozpouštědel, ale pronikají do dřeva. Co se týče vůně a zápachu, jsou téměř neutrální, a vytvářejí povrch dřeva s otevřenými póry a měkkým hedvábným lockem a se schopností regulovat vlhkost. Oleje se nanášejí pomocí štětce, štětky, mohérového válečku s krátkým chlupem nebo pomocí leštících strojů. Přebytečný olej je třeba odstranit pomocí tkaniny bez smyček. Vytvrzení olejového nátěru trvá podle druhu produktu až dvacet dní, pak teprve je možno na podlahu šlapat. Naolejované dřevěné plochy je možno snadno renovovat i tak, že se části podlahy zbrousí a opět se naolejují.

Voskové systémy

Voskové systémy a systémy z tvrdých vosků s oleje jsou na bázi přírodních nebo syntetických vosků, částečně s malým podílem rozpouštědel. Jsou do značné míry bez vůně a zápachu. Nanášení se provádí pomocí štětce, štětky, mohérového válečku s krátkým vlasem nebo lešticího stroje. Přebytečný materiál je třeba odstranit pomocí tkaniny bez oček. S kryjícím nebo transparentními dekorativními vosky je možno dosáhnout tónovaných a barevných povrchů. Doporučuje se další nátěr s odpovídajícím systémem s tvrdým voskem. Takové pigmentované nátěry by se však neměly používat u exotických dřev s vysokým podílem přírodních látek obsažených ve dřevě. Pro tvrdá dřeva z trop jsou zvláště vhodné tekuté čiré vosky. Po zaschnutí (cca jeden den) je možno podlahu doleštit pomocí kartáče na podlahu nebo leštícího stroje. Pak je možno na podlahu okamžitě vstoupit. Renovaci je možno provádět i u části tím, že se zbrousí a bez problémů je možno je opět navoskovat.


LAK VOSK OLEJ
Přednosti:Přednosti:Přednosti:
 • lak chrání dřevo - tvrdost laku lze volit podle budoucího zatížení podlahy
 • podlaha se jednoduše udržuje - stačí ji setřít vlhkým mopem
 • celá plocha se jednolitě uzavře
 • při renovaci se nemusí brousit, podlahu stačí pouze setřít
 • nevytváří vrstvy - uživatel není oddělen od dřeva
 • je vhodný do vlhkých prostor, neboť póry zůstávají otevřené a vlhkost má možnost unikat a současně
  je dřevo i naimpregnované
 • je ekologickým povrchem
  - bez škodlivých látek pro zdraví
 • zachovává přirozený, matový vzhled dřeva
 • nevytváří vrstvy, budí pocit měkkého povrchu s přirozeným matovým vzhledem dřeva
 • skryje jemné oděry a stopy po podpatcích
 • dřevo je naimpregnované, póry zůstávají otevřené a může jimi unikat vlhkost
Nevýhody:Nevýhody:Nevýhody:
 • i malé opravy skvrn jsou na povrchu vidět
 • při renovaci povrchu je nezbytné původní lak celý vybrousit
 • pod uzavřeným povrchem dřevo nedýchá, vznikají spáry
 • lak vlastně odděluje uživatele od dřeva
 • vyžaduje intenzivní údržbu
 • vysoká vydatnost (spotřeba)
 • nesnadná aplikace, kdy se musí dodržet technologický postup a olej je třeba přesně vetřít do povrchu
 • i při běžné údržbě je třeba povrch stále sytit olejem (nevhodné do prostor
  s vysokou zátěží)
 • není odolný vůči chemikáliím

 

Olejování

Renovace dřevěné podlahy může vypadat složitě, ale výsledek se určitě vyplatí. Postupujte podle našich podrobných pokynů a objevte krásu, kterou skrývají staré dřevěné podlahy.

 
Co potřebujete: 

 • Gumová nebo nerezová stěrka 
 • Malý štětec
 • Navlhčená látka, která nepouští vlákna
 • Rukavice a ochranné brýle
 • Jednorázová obuv (návleky)
 • Plastový pytel s vodou na vyhazování mastných hadrů / papírů 

 

Postup krok za krokem

 

SandingVacuum the floor

Krok 1: Příprava

Klíčem k dokonalému povrchu je pečlivě připravená, vybroušená podlaha. Podlahu vybruste až na holé dřevo. Po dokonalém vybroušení vysajte povrch a všechna místa, na kterých by se mohl nahromadit prach. Lak nanášejte při běžné pokojové teplotě 18-25°C. Zatáhněte závěsy, aby slunce nesvítilo přímo na podlahu.

White Wash

Chcete-li dosáhnout ještě bělejší výsledek, než s běžným bílým pigmentovým olejem, použijte Bona White Wash před olejováním. Bona White Wash je na vodní bázi a rychleschnoucí přípravek.

Tmelení spár

Chcete-li opravit neboli vyplnit spáry v podlaze, použijte směs vybroušeného prachu z předposledního broušení a jako pojivo směs Bona Wood Filler Mix. Nejvhodnější prach vytvoří okrajová bruska. Tento tmel je transparentní a při smíchání s brusným prachem dosáhnete přibližně stejného odstínu jako povrch
dřeva 
Pro velmi velké spáry použijte Bona Wood Mastic.

Stir the oil

Krok 2: Nanášení oleje

Před použitím zamíchejte obsah nádoby.

Apply the oil

Nanášejte olej systematicky a bez přerušování. Plochy větší než 30 m2 ošetřujte v úsecích, NIKOLIV najednou.

 

Spread the oilRozlijte olej po podlaze a nerezovou stěrkou olej rozetřete do tenké vrstvy. U okrajů a v rozích použijte štětec.
Dry

Počkejte 15 minut, až dřevo nasákne olejem. Nenechávejte kaluže oleje. Není-li povrch nasycen, naneste na podlahu více oleje v druhé vrstvě.

Po 10-15 minutách odstraňte veškerý přebytečný olej látkou, která nepouští vlákna. Zajistěte dostatečné větrání a nechte povrch zaschnout.

UPOZORNĚNÍ: Hrozí nebezpečí samovznícení! Použité tkaniny a podobné vláknité materiály se musí ihned po použití vložit do plastového pytle s vodou nebo do utěsněné kovové nádoby!

Kdy bude podlaha připravena k použití?

Po podlaze lze obvykle opatrně chodit 24 hodin po aplikaci oleje. Po 48 hodinách lze vrátit nábytek, ale s koberci počkejte jeden týden. Po týdnu lze podlahu vytírat vlhkým mopem.

POZNÁMKA: Předčasná chůze po podlaze může vést ke znehodnocení podlahy. Jakmile uvidíte, že je podlaha přesycena olejem, ihned ho setřete. Již zaschlý olej rozpusťte novým nátěrem oleje nebo jej lehce přebruste a následně na místo aplikujte nový olej.

Maintenance

Krok 3: Pravidelná údržba

Pro denní čištění metodou suchého stírání podlahy jako např. vysavačem nebo Bona mopem a pomocí antistatické utěrky Bona Dusting Pad.

Bona Cleaner

Naolejované podlahy se musí konzervovat. K čištění a konzervaci povrchu používejte speciální přípravek, jako např. Bona Čistič na olejované podlahy. Nečistěte povrch „univerzálními“ čisticími prostředky, které odstraňují přirozenou mastnotu povrchu. Při každodenní údržbě čistěte povrch nasucho, tedy např. vysavačem, měkkým smetákem nebo bílou prachovou utěrkou Bona Dusting Pad. Chcete-li se vyhnout zmatnění a vyschnutí naolejovaných podlah, pravidelně nanášejte vrstvu Bona Osvěžovače olejovaných podlah, abyste zvýšili odolnost podlahy proti vodě a nečistotám. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, zahajte údržbu dříve, než začne podlaha vypadat suše.

1. Vyčistěte podlahu Bona Čističem na olejované podlahy pomocí Bona mopu s Bona utěrkou z mikrovláken.
2. Bona utěrku z mikrovláken navlhčete Bona Osvěžovačem olejovaných podlah.
3. Nastříkejte na podlahu Bona Osvěžovač olejovaných podlah a setřete utěrkou. Naneste jednu rovnoměrnou vrstvu na celou podlahu. Nechte alespoň 2 hodiny schnout.

 

Lakování

 

Krok za krokem: jak nalakovat dřevěnou podlahu

Renovace dřevěné podlahy může vypadat složitě, ale výsledek se určitě vyplatí. Postupujte podle našich podrobných pokynů a objevte krásu, kterou skrývají staré dřevěné podlahy.
 
Seznam pomůcek:
- Váleček a štětec na lakování
- Prodlužovací tyč
- Malý štětec
- Brusný papír se zrnitostí P150
- Vysavač
- Navlhčená látka, která nepouští vlákna
- Rukavice, brýle, jednorázové návleky na boty

 
Přípravy
Klíčem k dokonalému povrchu je pečlivě připravená, vybroušená podlaha. Podlahu vybruste až na holé dřevo. Po dokonalém vybroušení vysajte povrch a všechna místa, na kterých by se mohl nahromadit prach. Lak nanášejte při běžné pokojové teplotě 18-25°C. Zatáhněte závěsy, aby slunce nesvítilo přímo na podlahu.
 
Tmelení spár
Chcete-li opravit neboli vyplnit spáry v podlaze, použijte směs vybroušeného prachu z předposledního broušení a jako pojivo směs Bona Wood Filler Mix. Nejvhodnější prach vytvoří okrajová bruska. Tento tmel je transparentní a při smíchání s brusným prachem dosáhnete přibližně stejného odstínu jako povrch
dřeva. Na velmi široké spáry použijte tmel Bona Wood Mastic.
 
Nanášení laku
Zamíchejte obsah nádoby a před použitím ji nechte 5-10 minut v klidu. První vrstvou, která se nanáší na holé dřevo, je Bona Základní lak na parkety. Základní lak nanášejte systematicky a bez přerušování. Naplánujte si lakování tak, abyste po dokončení práce mohli z místnosti odejít.

1. Nanášejte základní lak na parkety od okrajů k opačnému konci místnosti. Použijte váleček nebo štětec. Nenatírejte všechny okraje najednou!
2. Ponořte váleček do lakovací nádoby a rovnoměrně, bez jakéhokoliv tlaku rozetřete Bona Základní lak na parkety kolmo na vlákna dřeva.
3. Pro správný vzhled následně lak rozetřete po směru vláken dřeva a bez dalšího namáčení válečku. Váleček zvedejte a pokládejte opatrně.
4. Opakujte kroky 1-3. Překryjte předchozí úsek, aby vznikl vyrovnaný přechod. Opakujte postup, dokud nenalakujete celý povrch.
5. Nátěr nechte 2-3 hodiny schnout.
6. Podlahu jemně zbruste brusným papírem se zrnitostí P150.
7. Vysajte podlahu nebo ji lehce vytřete navlhčenou látkou.
8. Naneste vrstvu přípravku Bona Lak na parkety&nábytek stejným způsobem jako Bona Základní lak na parkety a nechejte povrch zaschnout. Na místech s menším zatížením obvykle postačí 2 vrstvy laku. Na místa s větším zatížením se doporučuje nanést 3 vrstvy.
Kdy bude podlaha připravena k použití?
Po podlaze lze obvykle opatrně chodit 8 hodin po aplikaci laku. Po 24 hodinách lze na podlahu postavit nábytek, ale s těžkými předměty počkejte několik dnů. Po jednom týdnu dosáhne lak maximální tvrdosti a bude možné položit koberce.
 
Pravidelná údržba
Ať je vaše podlaha stále krásná
Podlahu pravidelně čistěte vysavačem, měkkým smetákem nebo bílou utěrkou Bona Dusting Pad. Povrch občas jemně nastříkejte Bona Čističem na parkety a vytřete do čista. Je-li třeba oživit vzhled podlahy, naneste vrstvu Bona Leštěnky na parkety nebo Bona Osvěžovače dřevěných podlah, abyste obnovili krásu dřevěné podlahy.

 

Natírání

 

Krok za krokem: jak nabarvit dřevěnou podlahu

Renovace dřevěné podlahy může vypadat složitě, ale výsledek se určitě vyplatí. Postupujte podle našich podrobných pokynů a objevte krásu, kterou skrývají staré dřevěné podlahy.
 
Seznam pomůcek:
- Váleček s jemným krátkým vlasem
- Prodlužovací tyč
- Malý štětec
- Brusný papír se zrnitostí P150
- Vysavač
- Navlhčená látka, která nepouští vlákna
- Rukavice, brýle, jednorázové návleky na boty

Přípravy
Klíčem k dokonalému povrchu je pečlivě připravená, vybroušená podlaha. Podlahu vybruste až na holé dřevo. Po dokonalém vybroušení vysajte povrch a všechna místa, na kterých by se mohl nahromadit prach. Lak nanášejte při běžné pokojové teplotě 18-25°C. Zatáhněte závěsy, aby slunce nesvítilo přímo na podlahu.

Tmelení spár
Chcete-li opravit praskliny nebo vyplnit spáry v podlaze, použijte směs jemného brusného prachu a tmelu Bona Wood Filler Mix. Nejvhodnější prach vytvoří okrajová bruska. Na velmi široké spáry použijte tmel Bona Wood Mastic.
 
Nanášení laku a barvy
Holé dřevo
Promíchejte obsah nádoby. Před použitím vyčkejte 5-10 minut, než z přípravku vyprchají vzduchové bubliny.
Poznámka: První vrstvou, která se nanáší na holé dřevo, je Bona Základní lak na parkety.
Základní lak nanášejte v úsecích a bez přerušování. Naplánujte si lakování tak, abyste po dokončení práce mohli z místnosti odejít.
 
1. Základní lak na parkety nanášejte od okrajů k opačnému konci místnosti. Použijte váleček nebo štětec. Nenatírejte všechny okraje najednou!
2. Ponořte váleček do nádoby se základním lakem a rovnoměrně jej rozetřete po prvním úseku podlahy po směru vláken dřeva. Váleček zvedejte a pokládejte opatrně.
3. Opakujte kroky 1-2. Jednotlivé úseky překrývejte, aby vznikl hladký přechod. Opakujte postup, dokud nenalakujete celý povrch. Nátěr nechte 2-3 hodiny schnout.
4. Podlahu jemně zbruste brusným papírem se zrnitostí P150.
5. Vysajte podlahu nebo ji lehce vytřete navlhčenou látkou.
6. Naneste 2 vrstvy přípravku Bona Barva na parkety stejným způsobem jako u Bona Základního laku na parkety a nechejte povrch schnout nejlépe přes noc.
 
Dříve nalakované/nabarvené povrchy
Dříve nalakované/nabarvené povrchy lze natřít přímo barvou. Před zahájením práce je však nezbytné vyzkoušet dostatečnou přilnavost. Vyčistěte podlahu a na několika místech ji lehce vybruste. Na vybroušená místa naneste lak. Po 24 hodinách povrch lehce oškrábejte mincí. Pokud nátěr pevně drží na podlaze, adheze je uspokojivá a můžete pokračovat v práci. Pokud se nátěr odloupne, je nutné před natíráním podlahu zbrousit až na holé dřevo.
1. Podlahu důkladně vyčistěte přípravkem Bona Čistič na parkety. Podle potřeby opakujte.
2. Povrch obruste brusným papírem se zrnitostí P120-150. Zkontrolujte, zda jste při broušení nevynechali žádné části podlahy.
3. Odstraňte prach.
4. Naneste jednu až dvě vrstvy barvy.

Kdy bude podlaha připravena k použití?
Po poslední aplikaci lze obvykle opatrně zatížit podlahu po cca 8 hodinách . Po 24 hodinách lze na podlahu postavit nábytek, ale s těžkými předměty počkejte několik dnů. Po jednom týdnu dosáhne povrchová úprava úplné tvrdosti a bude možné vrátit koberce.
 
Pravidelná údržba
Ať je vaše podlaha stále krásná
Podlahu pravidelně čistěte vysavačem, měkkým smetákem nebo bílou utěrkou Bona Dusting Pad. Povrch občas jemně nastříkejte Bona Čističem na parkety a vytřete do čista. Je-li třeba osvěžit vzhled podlahy, naneste vrstvu Bona Leštěnky na parkety, abyste obnovili krásu dřevěné podlahy.
 

Venkovní dřevěné podlahy

 

Krok za krokem: Jak udržovat venkovní podlahy

Venkovní podlahy jsou neustále vystavovány přírodním živlům. Bona Olej na venkovní dřevěné podlahy a nábytek dodává podlahám trvanlivou ochranu nutnou k udržení perfektního stavu. Pokud se budete řídit našimi podrobnými pokyny, dokážete ze své dřevěné podlahy vytěžit maximum.

Dřevo je krásný materiál! Seznamte se s vlastnostmi dřeva, abyste pochopili jak dosáhnout lepších a trvanlivějších výsledků:
• Tvrdé dřevo pohlcuje méně oleje, což vede k méně intenzivní povrchové úpravě ve srovnání s měkkým dřevem.
• Hrubé broušení dřeva zvyšuje jeho savost a sytost barvy.
• Před aplikací se ujistěte, že dřevo je suché. Obsah vlhkosti nesmí překračovat 18 %.
• Před aplikací holé dřevo vždy vybruste, aby se zvýšila penetrace oleje.

 

Seznam pomůcek:
- Bona Olej na venkovní dřevěné podlahy a nábytek
- Míchací tyč
- Váleček s krátkým vlasem a prodlužovací tyč
- Malý štětec
- Několik hadrů, které nepouštějí vlákna
- Jednorázová obuv (návleky)
- Rukavice a ochranné brýle
- Plastový pytel s vodou na vyhazování mastných hadrů/papírů

 Přípravy

Tlakově impregnovaná borovice - po dodání má obvykle vysoký obsah vlhkosti. Před olejováním nechte dřevo 2-4 měsíce schnout.

Modřín - očistěte dřevo Bona Čisticím prostředkem na venkovní dřevěné terasy, nebo ho až na 2 týdny vystavte povětrnostním vlivům. Před aplikací oleje jej vybruste.

Tropické tvrdé dřevo - před olejováním vystavte dřevo povětrnostním vlivům až do okamžiku, kdy začne ztrácet barvu.

Renovace podlahy/terasy po sezóně
Vyčistěte povrch alespoň 3-4 dny před olejováním, aby mohl vyschnout. Natřené nebo lakované povrchy je třeba před naolejováním zbrousit na holé dřevo.

Měkké dřevo – borovice, modřín, smrk, cypřiš atd.
1. Odstraňte volné nečistoty, mech atd.
2. Navlhčete podlahu vodou.
3. Naneste vrstvu Bona Čisticího prostředku na venkovní dřevěné terasy na plochu 5-10 m2 a vyčkejte 5 minut.
4. Očistěte povrch kartáčem s tvrdým vlasem nebo tlakovým ostřikovačem (s nízkým tlakem).
5. Opláchněte povrch vodou a přejděte na další úsek.
6. Po vyschnutí doporučujeme před olejováním lehce vybrousit povrch brusným papírem se zrnitostí P100-120.

Tvrdé dřevo – merbau, ipé, cumaru, dub atd.
1. Vyčistěte povrch tlakovým ostřikovačem (s nízkým tlakem) a rotačním kartáčem.
2. Po uschnutí doporučujeme před olejováním vybrousit povrch brusným papírem se zrnitostí P100-120.

Nanášení oleje

Povrch musí být čistý a suchý. Nedoporučuje se aplikovat olej za slunečného počasí, aby nezaschnul příliš rychle. Dojde-li k namočení podlahy vodou do 24 hodin od naolejování, naneste další vrstvu oleje.

1. Zamíchejte obsah plechovky. Naneste tenkou vrstvu Bona Oleje na venkovní dřevěné podlahy a nábytek válečkem s krátkým vlasem, houbou nebo podobným nástrojem v délce 2-3 celých prken nebo na menší ploše podlahy.
2. Setřete přebytečný olej hadrem, který nepouští vlákna. Chcete-li pracovat v příjemnější poloze, omotejte látku kolem smetáku s tvrdými štětinami.
3. Pokračujte na dalších 2-3 dílech podlahy, dokud nedokončíte celou podlahu.
4. Nechte povrch schnout 24 hodin bez zátěže.

Pokud se po zaschnutí podlahy objeví světlé skvrny, naneste další vrstvu oleje, aby se povrch řádně nasytil, nasákl olejem.

Pravidelná údržba

Intervaly údržby se obtížně určují, ale vhodné rozmezí je obvykle jednou ročně. Občas zkontrolujte povrch podlahy, zda na něm nejsou suchá místa, poškozené dřevo apod., a podle potřeby plochu ošetřete olejem. Před olejováním důkladně vyčistěte povrch podlahy.

1. Podlahu terasy vyčistěte mírně zásaditým čisticím prostředkem. Nechte ji důkladně zaschnout.
2. Válečkem s krátkými štětinami nebo podobným nástrojem naneste tenkou vrstvu Bona Oleje na venkovní dřevěné podlahy a nábytek.
3. Setřete přebytečný olej hadrem, který nepouští vlákna.
4. Nechte povrch zaschnout 24 hodin bez zátěže.

Pravidelná údržba

Podlahu pravidelně zametejte. Usazenou špínu odstraňte tak, že vydrhnete povrch mírně zásaditým čisticím prostředkem a potom ji opláchněte zahradní hadicí. Na nábytek společnost Bona nabízí speciální čisticí prostředek Čistič zahradního nábytku, který stačí nastříkat a setřít.

Údržba dřevěných podlah

Pravidelná údržba dřevěné podlahy je klíčem k dokonalému stavu dřevěné podlahy. Bona Čistič na parkety, který byl vyvinut speciálně na dřevěné podlahy, umožňuje snadnou a bezpečnou údržbu podlah – stačí nastříkat a setřít!
Budete-li se řídit našimi podrobnými pokyny pro pravidelnou péči a údržbu podlah, vaše podlaha si uchová krásný vzhled dlouhou řadu let.


Všeobecné pokyny pro údržbu podlah

• Při čištění dřevěných podlah nepoužívejte příliš mnoho vody. Příliš velké množství vody způsobuje nabobtnání podlahy.
• Nepoužívejte vosk a „univerzální“ čisticí prostředky, protože způsobují zmatnění povrchu podlahy.
• Zabraňte hromadění písku, nečistot nebo kamínků. Jednou týdně podlahy vysajte nebo zameťte.
• Před vchodem do místnosti umístěte rohože nebo předložky, aby zachytily písek a kamínky z bot.
• Nábytek a nohy židlí opatřete ochrannými podložkami.
• Zastřihávejte domácím zvířatům drápky, pomůžete tím ochránit podlahu před poškrábáním.

 

Instrukce 


Nalakovaná, nabarvená, navoskovaná, naolejovaná dřevěná podlaha

Krok 1: Příprava

Vysajte řádně podlahu

 

Krok 2: Každodenní údržba dřevěných podlah

1. Pokud je podlaha znečištěná, nastříkejte na ni Bona Čistič na parkety, aby se rozpustily nečistoty.
2. Vytřete podlahu Bona mopem a Bona utěrkou z mikrovláken.
3. Pokud je utěrka znečištěná, vymáchejte ji ve vodě a důkladně ji vyždímejte, než budete dále pokračovat v čištění. Znečištěné utěrky lze prát v pračce (na 60 stupňů bez aviváže).

Regular cleaning is the key to keeping your wooden floors at its best.

Na olejované podlahy použijte Bona Čistič na olejované podlahy. Čistěte pomocí modré utěrky Bona Cleaning Pad.

Bona Cleaner for oiled floors

Krok 3: Pravidelná údržba

Pokud je podlaha na pohled mdlá, poškrábaná nebo vykazuje jiné známky opotřebení, obnovte její krásu podle následujících kroků.

 

1. Důkladně vysajte podlahu. Vyčistěte ji pomocí přípravku Bona Čistič na parkety, Bona mopu a Bona utěrky z mikrovláken Bona Cleaning Pad.   

Clean the floor with Bona Wood Floor Cleaner before applicating Bona Wood Floor Refresher or Polish.
2. Aplikujte prostředek Bona Leštěnka na parkety (LESK) nebo Bona Osvěžovač dřevěných podlah pomocí žluté Bona utěrky z mikrovláken. Naneste jednu rovnoměrnou vrstvu na celou podlahu. Nechte alespoň 2 hodiny schnout. 

Bona Wood Floor Refresher and Applicator Pad

Na olejované podlahy 

1. Vyčiistěte podlahu pomocí Bona Čističe na olejované podlahy. Čistěte pomocí modré utěrky Bona Cleaning Pad.

Bona Cleaner for oiled floors
2. Mdlé, poškrábané, opotřebované podlahy ošetřete pomocí modré utěrky Bona Cleaning Pad a přípravkem Osvěžovač olejovaných podlah.
Nasprejujte Bona Osvěžovač olejovaných podlah na podlahu a rozetřete rovnoměrnou vrstvu na podlahu pomocí utěrky. Aplikujte jednu vrstvu Osvěžovače po celé ploše podlahy a nechte schnout nejméně 2 hod.

Dampen a Bona Cleaning Pad with Bona Oil Refresher


 
Keramická dlažba, mramor, laminát, vinyl, linoleum

Krok 1: Příprava

Vysajte řádně podlahu

Krok 2: Každodenní údržba tvrdých podlah

1. Pokud je podlaha znečištěná, nastříkejte na ni Bona Čistič na laminátové podlahy & dlaždice, abyste rozpustili nečistoty.
2. Vytřete podlahu Bona mopem a Bona utěrkou z mikrovláken.
3. Pokud je utěrka znečištěná, vymáchejte ji ve vodě a důkladně ji vyždímejte, než budete dále pokračovat v čištění. Silně znečištěné utěrky lze prát v pračce (na 60 stupňů bez aviváže).

 

Clean the floor regularly with Bona Cleaner for Tile & Laminate

Krok 3: Pravidelná údržba

Pokud je podlaha na pohled mdlá, poškrábaná nebo vykazuje jiné známky opotřebení, obnovte její krásu podle následujících kroků.

 

1. Důkladně vysajte podlahu. Vyčistěte ji pomocí přípravku Bona Čistič na laminátové podlahy & dlaždice, Bona mopu a Bona utěrky z mikrovláken Bona Cleaning Pad.

Clean the floor with Bona Tile & Laminate Cleaner before applicating Bona Tile & Laminate Polish.

2. Aplikujte prostředek Bona Leštěnka na laminátové podlahy & dlaždice pomocí žluté Bona utěrky z mikrovláken Bona Applicator Pad. Naneste jednu rovnoměrnou vrstvu na celou podlahu. Nechte alespoň 2 hodiny schnout.

Bona Tile & Laminate Polish.

Krok za krokem: Jak vybrousit dřevěnou podlahu 

Renovace dřevěné podlahy může vypadat složitě, ale výsledek se určitě vyplatí. Postupujte podle našich podrobných pokynů a objevte krásu, kterou skrývají staré dřevěné podlahy. 

Seznam pomůcek:
Šroubovák

Dřevěné klíny pro odstranění podlahových lišt
Kladivo
Vysavač
Špachtle z nerezové oceli k aplikaci tmelu
Okrajová bruska Bona Edge
Válcová bruska Bona FlexiDrum
Brusivo zrnistosti P40, P60 a P100
Škrabka na barvu

Příprava
Odstraňte podlahové lišty a pečlivě překontrolujte, zda někde nevyčnívají hřebíčky. V takovém případě použijte kladivo a snažte se je odstranit. Ujistěte se, zda nikde nejsou volné parkety a v případě potřeby je přilepte. Poté podlahu vysajte vysavačem.

Broušení

Běžné parkety
Doporučují se tři kroky broušení:
- Začíná se hrubým broušením se zrnitostí brusiva P40
- Pokračuje se zrnitostí brusiva P60
- Závěrečné broušení je jemné se zrnitostí brusiva P100
Velmi opotřebované a pevné podlahy
Pro podlahy, které jsou nerovné nebo barvené, se zbytky lepidla nebo koberce přilepené k povrchu, použijte brusivo se zrnitostí P16 a nebo P24 ještě před začátkem broušení.

1.  Nastavte brusku a připevněte prachový pytel pevně tak, aby prach neunikal. Zapněte brusku a nechte chvíli motor běžet, dokud se pytel nenaplní vzduchem (cca 10 sekund).

2. Pomalu se pohybujte dopředu a spustěte brousící válec. Pokračujte vpřed dokud se téměř dostanete ke stěně, zvedněte páčku směrem nahoru tak, aby se válec  nedotýkal podlahy. Pokračujte stejným způsobem zpět a opatrně uvolněte brousící válec během práce.

3.  Posuňte stroj o 15 cm doprava a vytvořte nový brus, který mírně překrývá předcházející pruh. 

4.  Použijte okrajovou brusku Bona Edge na broušení podél stěny pomocí krouživých pohybů zleva doprava.

5. Opakujte brusný proces ještě jednou pomocí brusiva se zrnitostí P60. Pak na finální broušení použijte brusivo se zrnitostí P100.

6. Pro rohy místnosti můžete použít škrabku nebo podlahu obruste ručně.

 

Pokyny pro broušení

Pro dosažení nejlepších výsledků postupujte dle pokynů pro každý brusný krok. Začínejte brousit  pod úhlem 45° na vyrovnání povrchu a poté zakončete broušení ve směru vláken dřeva. Ujistěte se, že všechny staré nedokonalosti byly odstraněné. 

 

Jakmile je povrch zbroušen, opatrně vysávejte podlahu i všude tam, kde by se mohl usadit prach. 

Pravidelná údržba pro krásné dřevěné podlahy
Po vybroušení podlahy je třeba povrchové úpravy, aby si podlaha zachovala svou krásu. Bona nabízí laky a oleje na zachování přirozeného vzhledu dřeva s dlouhotrvajícím výsledkem. 
Vyberte si dle svých potřeb a požadavků na odolnost proti opotřebení.
Bona taktéž nabízí celou paletu barev různých odstínů pro špičkové a profesionální výsledky. Bona přispívá i ke zlepšení životního prostředí a nabízí produkty s nízkými emisemi ke zlepšení kvality vzduchu v interiéru. 


 

Broušení nebylo nikdy jednodušší

Broušení může být příjemnou záležitostí. Půjčení profesionální brusky je jednoduché, zeptejte se svého místního prodejce a nebo tam, kde jste si zakoupili produkty Bona.

PRACOVNÍ POSTUP ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBY DŘEVĚNÉ PODLAHY OŠETŘENÉ VRCHNÍMI LAKY POMOCÍ  ČISTÍCÍ SOUPRAVY NA DŘEVĚNÉ PODLAHY

Po nově nalakovaných dřevěných podlahách se nesmí chodit dříve než příští den. Čím více budete lakovanou podlahu v prvních dnech šetřit, tím delší bude životnost laku. Plné zatížení po 8–14 dnech. V prvním týdnu provádějte  čištění jen nasucho (účinným vysavačem) a nepokládejte koberce. Nábytek a jiné těžké předměty domácího zařízení vnášejte opatrně. Před prvním silnějším zatížením je nutná údržba.


VŠEOBECNÉ POKYNY

 

V závislosti na stupni provozního zatížení podléhá lakový film přirozenému opotřebení. Proto je bezpodmínečně nutné pravidelné ošetřování. Když je lakový film prochozený, je nutné podlahu přebrousit a znovu nalakovat. Lakování je řemeslná práce. Tím je podmíněno i to, že se na povrchu mohou objevit drobné vady, například prachové částice. To ovšem nemá žádný vliv na trvanlivost podlahy. Při použití židlí s kolečky doporučujeme použití vhodných podložek (tzv. chairmate) a nohy mobilního nábytku opatřit plstěnými podložkami. Pozn.: k čištění podlahy se nedoporučuje nářadí, které působí na lak abrazivně. V současné době je na trhu ucelený systém na ošetření lakovaných dřevěných podlah v interiéru - Čistící prostředky na dřevěné podlahy Bona. Bona Čistič na parkety

 

I DŘEVĚNÁ PODLAHA MŮŽE STÁRNOUT DO KRÁSY, a to díky unikátnímu čistícímu systému – kompletní řadě výrobků péče o podlahy pro voskované, lakované dřevěné podlahy používané v domácnostech. Pomocí tohoto systému můžete snadno udržovat vaše dřevěné podlahy krásné a bezpečné. Bona Čistící souprava na dřevěné podlahy zahrnuje nejen Čistič na dřevěné podlahy a Osvěžovač dřevěných podlah pro podlahy mdlé a poškrábané k obnovení lesku, ale také nářadí pro aplikaci prostředků na čištění i údržbu.

Vše je možné zakoupit jak samostatně, tak i ve výhodné sadě. Výrobky byly vyvinuty v souladu s nejpřísnějšími požadavky na ochranu životního prostředí. 

 

 

 

Čistič na parkety  rychle vyčistí tuhé šmouhy a rozlitiny bez poškození laku nebo bez zanechání stop po čištění. Přípravek se na podlahu aplikuje rozprašovačem a stírá se Bona modrou utěrkou na mopu.

 

 

Osvěžovač dřevěných podlah je na vodní bázi, založen na polyuretanové technologii pro údržbu všech nevoskovaných, lakovaných podlah, které jsou mdlé, poškrabané nebo vykazují známky opotřebení. Přípravek obnovuje krásu dřevěných podlah a staré podlahy vypadají znovu jako nové. Na podlahu se aplikuje Bona béžovou utěrkou na mopu.

 

Pro každodenní úklid používejte Bona bílou antistatickou utěrku, kterou přichytíte na mop suchým zipem. Přitahuje prach, chlooupky, vlasy..        

 

 

Čistící prostředky pro tvrdé povrchy 

- pro laminátové podlahy, PVC, keramickou dlažbu, marmoleum a vinyl

 

Vzhledem k tomu, že v potřebách moderní architektury se na podlahách interiérů kombinují často různé materiály, roste pochopitelně potřeba účinných prostředků, které by všechny materiály dokázaly kvalitně ošetřit. Proto nabízíme i unikátní systém Bona Čistících prostředků pro tvrdé povrchy Bona.

 

Bona Čistič na laminátové podlahy a dlaždiceBona Čistící sada pro tvrdé povrchy obsahuje Bona Čistící prostředek na podlahy, jehož aplikace se provádí za pomocí tradičního rozprašovače. K samotnému čistícímu procesu se používá Bona Mop a Bona utěrka (tzv. Pad). Systém Bona Čistič na laminátové podlahy a dlaždice ve spreji odstraňuje skvrny, a veškeré nečistoty, nezanechává nepříjemné stopy, mdlé plochy apod. Bona utěrka modrá, která se jednoduchým způsobem upevňuje na všestranně otočný Bona Mop. Lze ji vyprat a znovu použít (prát bez aviváže).

 

Bona Čistíč na laminátové podlahy a dlaždice 4l náplň lze okamžitě aplikovat nejen na postižená (špinavá) místa, ale samozřejmě na pravidelné ošetřování a čištění „tvrdé“ podlahoviny. Při aplikaci není potřeba žádné vody. Přípravek je netoxický, neutrální pH a šetrný k životnímu prostředí. Bona Pad vyrobený z revolučních mikrovláken pro snadnou, rychlou a rovnoměrnou aplikaci, velmi spolehlivě  absorbuje prach a nečistoty.

 

 

Naleznete nás na serveru Mapy.cz a nově také na Facebooku.


Výrobci