Internetová stránka pro zvýšení uživatelského komfortu používá  cookies.  Potvrzením a používáním těchto stránek dáváte svůj souhlas s jejich použitím.

zavřít

Kategorie

Nátěrové postupy

Všechny výrobky firmy Bondex, Osmo, PNZ a Johnstone

uvedené v nátěrových postupech, zakoupíte za zvýhodněné

ceny v našem e-shopu.....

RENOVACE ZAHRADNÍ LAVIČKY

 
 
 
 

Zahradní lavičky patří mezi oblíbené kusy zahradního nábytku. Za krásného počasí je to ideální místo, kde se můžete schovat před celým světem, odpočívat a číst si. Přesně taková je možná i vaše lavička – co na tom, že už není nejnovější a nejspíš by potřebovala trochu oživit.


Dřevo má své kouzlo a charisma i po letech, a i když je lavička trochu omšelá, nevyhazujte ji. Místo toho se pusťte do renovace a dejte jí nový kabát.


5 kroků k renovaci lavičky

1. Zbavte ji starého laku. Nejdříve je potřeba zbrousit zbytky starého laku. Dřevěný povrch lavičky by měl být dokonale hladký, rovný, neměla by z něj čouhat žádná dřevní vlákna. Zatmelte také všechny díry po šroubech a tmelem vyrovnejte rovněž všechny ostré rýhy ve dřevě. Hrany jemně zaoblete, ideálně na poloměr dvou až čtyř milimetrů.

2. Důkladně lavičku očistěte. Jakmile povrch náležitě zbrousíte, pořádně ho také očistěte. Neměly by na něm být stopy prachu, mastnoty ani dalších nečistot, které dokážou při natírání udělat neplechu. Tvrdé dřevo přitom nejlépe očistíte vysavačem, na měkké dřevo stačí vzít suchý smetáček nebo štětec. V žádném případě neotírejte lavičku mokrým hadrem, protože voda by mohla vniknout do dřeva a prodloužit dobu schnutí.

3. Počkejte si na dobré počasí. Nikam nespěchejte – nízké teploty, déšť a vysoká vlhkost vzduchu mohou prodloužit dobu zasychání a bohužel i ovlivnit kvalitu nátěrů. Nejlepší je natírat při teplotách okolo 20 stupňů Celsia (nebo alespoň při teplotách nad 10 stupňů Celsia, pokud se nemůžete dočkat nové lavičky), nikdy nenatírejte za deště nebo na přímém slunci.

4. Pusťte se do natírání. Povrch dřeva natírejte po vláknech a stejnoměrně. Volte spíše tenčí vrstvy nátěru, neboť ty silné mnohem hůře zasychají a vyzrávají – navíc na nich mohou vznikat defekty. Doporučujeme také povrch vždy po zaschnutí každé vrstvy nátěru přebrousit jemným brusným papírem, znovu očistit a pak nanést novou vrstvu.

5. Natřete minimálně dvě vrstvy. Aby lavička něco vydržela, jeden nátěr nebude stačit. Standardně se aplikují dvě vrstvy lazury, v případě extrémní zátěže (vyšší nadmořská výška, větší nepřízeň počasí během roku apod.) přidejte ještě třetí vrstvu. Co se týká olejů, ty se aplikují do plného nasycení dřeva a po aplikaci je nutné přebytečný olej setřít – například molitanovou houbou.

DŘEVĚNÁ TERASA JE POKLAD

 
 
 

Terasa domu je místo jako stvořené pro odpočinek, přátelská setkání i rodinné oslavy. Proto jsou ale terasy také jednou z nejzatěžovanějších ploch a kromě povětrnostních vlivů musí být odolné i proti mechanickému poškození.

Stačí, abyste si ze zahrady přinesli na podrážce boty drobný kamínek, a můžete dřevěný povrch terasy nepříjemně poškrábat. Právě proto, aby terasy dlouho vydržely a vypadaly jako nové, staví se z exotických, tvrdých dřevin. Přesto je nutné je chránit.

5 kroků k renovaci terasy

1. Pořiďte si speciální olej určený přímo na terasy. Tyto oleje, které samozřejmě najdete i v portfoliu značky BONDEX, zabrání pronikání vlhkosti do dřeva, jeho šednutí a praskání. Zároveň zvýší odolnost dřeva vůči ošoupání židlí nebo jiným venkovním nábytkem. Dřevo se při ošetření olejem jen lehce zabarví a zůstane mu jeho přirozený vzhled.

2. Zbruste terasu až na čisté dřevo. Pokud máte starší terasu, která už ledacos pamatuje, je dobré zbrousit její povrch až na původní zdravé a nepoškozené dřevo, případně ji vyčistit speciálním prostředkem na čištění zašedlého dřeva. Teprve na čisté dřevo je možné aplikovat olej. Máte-li terasu vyrobenou z měkkého dřeva, je nezbytné ji impregnovat přípravkem BONDEX Preserve II.

3. Natírejte za správných podmínek. Teplota podkladu a okolí by se během natírání měla pohybovat od 5 do 25 stupňů Celsia, nejvhodnější je ovšem teplota vzduchu okolo dvaceti stupňů. Vlhkost ošetřovaného dřeva nesmí být vyšší než 12 %. Dbejte i na správnou vlhkost vzduchu – měla by se pohybovat mezi 30 a 80 procenty. Je vždy lepší si na dobré počasí počkat, protože špatné podmínky prodlužují dobu schnutí. Nikdy byste neměli terasu natírat na prudkém slunci, za deště, mlhy nebo silného větru.

4. Natírání má i další pravidla. Nejde jen o počasí. Důležitý je také způsob, jakým budete terasu natírat. Doporučujeme natírat dřevo po směru vláken, a to vždy v tenčích a rovnoměrných vrstvách. Díky tomu olej pronikne co nejhlouběji do dřeva. Přebytky oleje, který se do dřeva nevsákl, je nutné zhruba po třiceti minutách setřít houbičkou nebo hadrem.

5. A po roce zase znovu. Nenechte dřevo na terase zešednout. Takový „havarijní stav“ se už jen těžko napravuje a stojí peníze, čas a práci navíc. Když ovšem budete terasu pravidelně ošetřovat olejem, odvděčí se vám dlouhou životností. Alespoň jednou ročně ji nejdříve očistěte speciálním prostředkem odstraňujícím prach, nečistoty a mastnotu. Vyčištěný povrch napusťte olejem tak, jak to doporučujeme v předchozích bodech.

 

JAKÁ JE TVRDOST DŘEVIN

 

Dřevo je výjimečný přírodní materiál, který provází člověka od nepaměti. Vyznat se v něm ale není tak jednoduché. Na Zemi totiž roste přes 100 000 druhů dřevin a každá z nich je jiná. Neexistuje žádné univerzální dřevo, které by se hodilo na všechno. Proto je důležité orientovat se alespoň v základním rozdělení dřeva a znát jeho charakteristiky.

Prvotním znakem dřeva, které určuje dělení do dvou kategorií, je jeho tvrdost. Ta předurčuje různé druhy ke konkrétnímu využití – měkké dřevo se snáze opracovává, zato méně vydrží, tvrdší dřevo je zase trvanlivější.

Často se říká, že tvrdé dřevo mají listnaté stromy, měkké naopak jehličnaté, ovšem to nemusí být vždycky pravda. Existují i jehličnany s velmi tvrdým dřevem, stejně jako listnáče s měkkým dřevem. Raději jsme tedy pro vás místo podobného obecného tvrzení připravili podrobnější přehled dřevin podle jejich tvrdosti.


Velmi měkké: smrk, borovice, limba, jedle, topol, vrba, lípa

Měkké: modřín, douglaska, kleč, jalovec, bříza, olše, jíva, střemcha, teak

Středně tvrdé: kaštan jedlý, platan, jilm, líska

Tvrdé: dub, ořešák, javor, třešeň, jabloň, jasan, buk, hrušeň, švestka, akát, habr

Velmi tvrdé: dřín, svída, ptačí zob, dub pýřitý, zimostráz

Extrémně tvrdé: eben cejlonský, africký grenadil, duajak a další exotické dřeviny

4 ZÁSADY PÉČE O DŘEVO

Očistěte povrch. Než začnete natírat, musíte povrch dřeva nejdříve zbavit všech nečistot, aby nátěrová hmota ke dřevu co nejlépe přilnula, pronikla do jeho vláken a mohla dřevo opravdu dobře chránit. Mechanické nečistoty nejlépe odstraníte ocelovým kartáčem nebo brusným papírem, před nátěrem ještě smeťte prach z povrchu smetáčkem. Nespěchejte a buďte důslední.

Počkejte si na správné počasí. Vyhněte se natírání v mrazu nebo za příliš chladných dnů, nenatírejte ale ani při nadmíru vysoké vlhkosti vzduchu či na přímém slunci. Nejlepší jsou teploty v rozmezí 20 až 25 stupňů Celsia, vlhkost vzduchu by neměla přesáhnout 75 procent. Když ideální podmínky nedodržíte, mohou nátěry špatně schnout, odlupovat se, blednout, či se dokonce smýt.

Základní nátěr nestačí. Klimatické podmínky vždy hrají proti dřevu, takže na základní nátěr je nutné aplikovat další vrstvy. Jedině tak získá materiál žádoucí ochranu proti počasí i škůdcům. Jako základní nátěr se dnes často využívá impregnace, která velmi rychle schne – další vrstvu tak lze aplikovat už po pár hodinách.

Pravidelně nátěr obnovujte. Natřít dřevo jednou provždy nestačí. Nátěr na dřevu v interiéru i exteriéru musíte pravidelně obnovovat, aby vydrželo co nejdéle.

 
 
 

 

 

Naleznete nás na serveru Mapy.cz a nově také na Facebooku.


Výrobci