Internetová stránka pro zvýšení uživatelského komfortu používá  cookies.  Potvrzením a používáním těchto stránek dáváte svůj souhlas s jejich použitím.

zavřít

Kategorie

Výběr barevného odstínu


Ať již si tuto skutečnost uvědomujeme, či ne, barva má nesmírný vliv na to, jakým způsobem se chováme a jak cítíme. Různé barvy evokují různé nálady a pocity a jsou tak obzvláště důležité při plánování dekorativních schémat pracovního prostředí a veřejných prostor.

 

Význam barev

Barva může výrazně ovlivnit způsob, jakým vnímáme určitou místnost. Je tedy velmi důležité se rozhodnout pro ten správný barevný odstín. Pečlivým výběrem mohou designéři nenápadně ovlivňovat náladu interiérů a vytvářet tak požadované prostředí v prostoru uvnitř budov.

Níže uvádíme významy jednotlivých barev.

Červená

Provokativní a vzrušující. Ideální v prostorách určených k tvůrčí činnosti. Podporuje živou konverzaci.

Oranžová

Odvážná, přátelská a radostná. Často se používá v místech zamýšlených pro volnočasové aktivity.

Žlutá

Prosvětluje prostor a podporuje kreativitu a optimismus. Často se používá k prosvětlení prostor s nedostatkem přirozeného světla.

Zelená

Omlazení, rovnováha a příroda. Používá se v prostorách určených k relaxaci.

Modrá

Klidná, konzervativní, intelektuální. Často se používá v prostorách, kde je vyžadováno jasné myšlení, a pro vytvoření klidné atmosféry.

Fialová

Elegance, důležitost a citlivost. Ve své nejčistší formě je vyhrazena vladařským a historickým účelům.

Šedé a neutrální barvy

Bezpečné barvy, které se nejčastěji používají jako podklad, jenž zvýrazní ostatní barvy.

Barvy a jejich léčivé účinky

Barvy mohou být obzvláště užitečné v sektoru péče o zdraví. Je všeobecně známo, že nemocniční prostředí hrají významnou roli při zotavení pacienta a jeho pocitu zdraví. Výběr barev tak může napomoci při uzdravení a přispět k pocitu pohodlí a relaxace.

Měli bychom však vzít v úvahu i to, že nemocniční prostředí pravidelně navštěvují zástupy lidí a zároveň je nemocnice i pracovním místem zdravotnického personálu. Výběr a použití barev proto musí vyhovovat širokému spektru lidí a také různému typu prostředí.

Barvy a horoskop

AAA Barvy - Ilustrační obrázek Různá znamení mají prý různou energetickou vibraci stejně jako různé barvy mají různou vlnovou délku. Proto každé znamení souzní s jinou barvou. Podívejte se, které barvy se k vám nejvíc hodí.


BERAN (21.3. - 20.4.) červená, oranžová, žlutá

 

BÝK (21.4. - 21.5.) zelená, žlutá, hnědá

 

BLÍŽENCI (22.5. - 21.6.) béžová, fialová, výrazně zelená

 

RAK (22.6. - 22.8.) stříbrná, modrá, perleťová

 

LEV (24.7. - 23.8.) zlatá, žlutá, červená

 

PANNA (24.8. - 23.9.) hnědá, žlutohnědá, zelenohnědá

 

VÁHY (24.9. - 23.10.) světlemodrá, bílá, růžová

 

ŠTÍR (24.10. - 22.11.) červená, černá, hnědočervená

 

STŘELEC (23.11. - 21.12.) oranžová, modrá, fialová

 

KOZOROH (22.12. - 20.1.) hnědá, zelená, modrá

 

VODNÁŘ (21.1. - 19.2.) tmavě fialová, tyrkysová, světle modrá

 

RYBY (20.2. - 20.3.) blankytná, perleťová, žlutá


Barvy v bytě - jak si správně vybrat

 

Měl by člověk vybírat barvu podle svého temperamentu?

Většinou to za nás udělá naše podvědomí. Těžko můžeme potlačit své přirozené cítění - platí to v životě i při výběru barev. Věřte především sami sobě a najděte si barvu, která vám vyhovuje.

 

Můžeme tedy nechat i naše dítě, aby si určilo barvu svého pokoje?

Záleží na jeho věku. Určitě není vhodné nechat rozhodovat dítě, které je mladší pěti let. V takovém případě o výběru barvy rozhodnou rodiče i když dítě samo může přispět poradním hlasem.

 

Které barvy jsou do dětského pokoje nevhodné?

Je pravda, že hnědá barva asi dítě nenadchne. Musíme si uvědomit, že dítě není tak konzervativní, jako dospělý člověk, a proto vyžaduje veselejší odstíny, v nichž se cítí lépe.

 

Mohou barvy podporovat naši koncentraci, například v pracovně?

To se nedá zcela jednoznačně určit. Lidé se od sebe liší svým temperamentem a povahou, a proto je možné, že jasný odstín, který jednoho stimuluje k většímu pracovnímu výkonu, může na druhého působit spíše dráždivě a jeho koncentraci naopak narušovat. Důležité je, abyste se v místnosti cítili dobře.

 

Barvy v kuchyni a v jídelně prý mohou podporovat naši chuť k jídlu?

Je to zvláštní, ale podle průzkumů lidé při jídle většinou vůbec nevnímají, jakou barvou je vymalováno, takže se ani nedá říci, že by barvy na stěnách nějak ovlivňovaly naši chuť k jídlu. Člověk však jí i očima a světelné podmínky v místnosti jej mohou podvědomě ovlivnit. Čerstvý pokrm si totiž spojujeme s lákavými sytými barvami a když jsou stěny vymalovány jásavými a světlými odstíny, odrazí se to přirozeně i na talíři.

 

Čím určitě nic nezkazíme a kterým barevným kreacím se raději vyhnout?

Nejméně riskantní je vymalovat místnost jednotnou, ne příliš výraznou, světlou barvou. Pokud však plánujete více popustit uzdu své fantazii a zkusit různé pruhy či odlišně vybarvené výklenky a podobně, poraďte se raději s odborníkem. Už proto, že na malém čtverečku ve vzorníku vypadá barva přece jen jinak, než potom v ploše na stěně.

 

Mohou některé barvy způsobit bolest hlavy nebo zhoršení nálady?

Obecně se dá říci, že na vnímavější jedince mohou takto působit příliš výrazné a syté odstíny. Barvy mají tu vlasnost, že samy o sobě dokáží místnost nejen prosvětlit, ale i ztmavit a nedostatku světla si všimne každý, bez ohledu na to, jaké barvě dává přednost.

 

Je nějaký návod, který by mohl pomoci každému?

Existují určitá obecně platná pravidla. Strop a stěna s oknem jsou nejméně osvětlené části místnosti, podlaha je naopak téměř vždy ozářena světlem, stejně jako stěna naproti oknu. Proto je vhodné volit barvy tak, aby například stěna naproti oknu byla sytá a ostatní stěny byly v pastelových, světlounkých odstínech. Podlaha může být tmavá, protože na ni dopadá dostatek světla. Takto se dá poměrně úspěšně vyrovnat rozdíl v prosvětlení místnosti: světlé ztmavíte, tmavé zesvětlíte. Použijete-li syté teplé barvy, například meruňkovou nebo žlutou, místnost promyšleně prosvětlíte.

Barevná schémata pro osoby s částečným omezením zraku

Při vytváření barevných schémat komerčních projektů či veřejných budov se začíná čím dál intenzivněji řešit otázka, jak umožnit osobám s částečným omezením zraku snadný a bezpečný pohyb v daném prostoru. Řešení najdeme v britské vyhlášce o budovách, v části M (Building Regulations Approved Document Part M), která popisuje opatření pro snadné využívání a přístup v budovách tak, aby prostory vyhověly zákonu o diskriminaci handicapovaných osob (Disability Discrimination Ac­t).

Při pohybu v neznámém prostředí se valná část osob s částečným omezením zraku zastaví a snaží se v okolním prostoru najít vizuálně výrazné orientační body. Při správném použití mohou barvy a barevné rozdíly přinášet velký užitek. Postupem podle několika jednoduchých pravidel snadno vytvoříte vhodná barevná schémata.

1. Používání kontrastních barev

Při výběru barevného schématu, které má vyhovovat potřebám osob s částečným omezením zraku, je velmi důležité vybírat barvy, jež se vzájemně doplňují, ale i barvy s dostatečnou úrovní kontrastu.

Představte si, že byste okopírovali jasně červenou a jasně modrou na černobílé kopírce. Barevný rozdíl mezi těmito dvěma barvami bude po převedení do stupňů šedi zanedbatelný. Pokud však provedete stejnou věc se světle modrou a tmavě modrou barvou, barevný rozdíl mezi vzniklými dvěma odstíny šedé bude významný. Spousta osob s částečným omezením zraku spoléhá v neznámém prostředí na vizuální orientační body, takovéto barevné kontrasty proto hrají důležitou roli, protože barvy se stejným tónovým odstínem se mohou jevit stejně.

2. Míra odrazivosti světla (LRV – Light Reflectance Value)

Chcete-li zajistit dostatečný barevný kontrast na kriticky důležitých plochách (např. vzájemně sousedící podlahy či zdi), je důležité porozumět hodnotám odrazivosti světla (LRV). Hodnota LRV popisuje míru viditelného světla, které daná barva odrazí při osvícení světelným zdrojem. Díky této hodnotě zjistíme i poměr absorbovaného světla. Uvážíme-li měřítko 0% až 100%, kde nula vyjadřuje absolutní čerň a sto procent je bílá s absolutním světelným odrazem, doporučujeme ponechat mezi danými barvami rozdíl asi 30 procentních bo­dů.

Abychom vám usnadnili výběr barev, společnost Johnstone’s pro vás připravila barevnou paletu s hodnotami LRV všech barev.

3. Identifikace klíčových faktorů

Také další klíčové aspekty by měly být snadno identifikovatelné. Mezi zdmi a stropem by měl být například dostatečný kontrast, který usnadňuje ohodnocení místnosti co do velikosti a výšky. Dalšími objekty, které byste měli zvýraznit dostatečně kontrastními barvami, jsou hrany skloněných podlah, prostory určené k sezení, dveře a kování dveří, sanitární armatury a záchytné tyče. Dále je nutné připočítat i elektrické zásuvky a vypínače.

4. Dobré osvětlení

Přirozené i umělé světlo může různými způsoby ovlivňovat vnímání barev. Dalším důležitým faktorem, který je nutné uvážit při výběru barevného schématu, je způsob osvětlení dané místnosti. Například pod fluorescenčním osvětlením se určité barvy jeví ostře nebo naopak chladně, zatímco za denního světla se intenzivně rozzáří. Přístupnější prostředí vytvoříte za pomoci jasného a rovnoměrného osvětlení. Měli byste proto zvážit, zda by nebylo lepší vyměnit nevhodné zdroje umělého osvětlení za zdroje vhodnější.

5. Výběr správného svrchního nátěru

Výběr barev je zrovna tak důležitý jako výběr svrchního nátěru a sehrává tak významnou roli. Lesklý povrch může vést ke zmatení osob s částečným omezením zraku, které se snaží orientovat v neznámém prostředí. Vhodně zvolené barvy tak umocníte spíše matným nebo pololesklým nátěrem. Také design interiéru by měl být co nejjednodušší a měli byste se v něm vyhýbat smíšeným, matoucím vzorům či pruhům.


Naleznete nás na serveru Mapy.cz a nově také na Facebooku.

 

 

Výrobci